شنبه , دی ۲۸ ۱۳۹۸
خانه / مجله فرهنگی پردیسان / آپارتمان نشینی / نشست تخصصی «زیست کودکان در آپارتمان» در قم برگزار شد

نشست تخصصی «زیست کودکان در آپارتمان» در قم برگزار شد

نشست «زیست کودکان در آپارتمان» از سلسله نشست های گفت‌وگوی شهر با نگرش به نیازها و چالش های کودکان در زندگی آپارتمانی در قم برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، سیده شبنم فاطمی مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی، در این نشست که با حضور اساتید معماری، روانشناسی و شهرسازی در دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با اشاره به موضوع «زیست کودکان در آپارتمان» برگزار شد، عنوان کرد: با توجه به تغییرات شگرف در معماری و نگرش های اقتصادی به ساختمان و سازه به جای سکون و آرامش خانواده، موضوع زندگی کودکان در آپارتمان یکی از دغدغه های جدی در شهرنشینی است.
فاطمی افزود: کودکان سهم مهمی در زندگی مان دارند، اما در زندگی آپارتمانی، سهم مهمی برای آنها و شیطنت ها و بازی هایشان در نظر نگرفته ایم.
وی اظهار کرد: کودکان در انحصار بناها و ساختمان ها در زندگی آپارتمانی امروز، مجبورند کمترین تحرکات جسمانی و بازی را داشته باشند و خود را با شرایط زندگی آپارتمانی، وفق دهند.
مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی گفت: بازی و تفریح و شیطنت های کودکی،نقش مهمی در بروز استعدادها و توانایی ها و خلاقیت ها دارد،اما به واسطه سبک زندگی در آپارتمان های کوچک،کودکان زیادی از این نعمت بی بهره هستند.
وی ادامه داد: فرهنگ آپارتمان نشینی، اجازه پویایی و فعالیت و بازی های کودکان را به فرزندان نمی دهد و این امر تاثیر منفی در شکل گیری شخصیت آن ها دارد.
فاطمی بیان کرد: در زندگی مدرن امروز، آپارتمان نشینی گسترش چشمگیری یافته است و فضاهای باز خانه ها به شدت محدود شده اند و کودکان مجبورند ساعات متمادی،سرگرم فضای مجازی و بازی های کامپیوتری شوند و تحرکی نداشته باشند.
وی عنوان کرد: بعد اقتصادی معماری،تاثیر زیادی در این روند دارد و باید با دانش های مختلف از جمله مهندسی،معماری،روانشناسی و جامعه شناسی و شهرسازی بتوان سهم کودک در خانه و آپارتمان نشینی را به خوبی تعریف کرد.
مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی اظهار کرد: در مورد «زیست کودکان در آپارتمان» دو موضوع قابل بحث است،اول اینکه بچه ها فضایی برای بازی ندارند و از طرفی نیز کودک هم سن و سالی برای بازی کردن ندارند.
وی گفت: با کاهش تعداد کودکان و افزایش اختلاف سنی میان فرزندان، مشکلات زیادی در ارتباط با بازی کودکان با سهم سن و سالها در آپارتمان ها به وجود آمده است،همچنین ارتباط های فامیلی کاهش یافته و خانواده ها،هسته ای و کوچک شده اند.
فاطمی افزود: باید از نظر روانشناسی و جامعه شناسی و ویژگی های زیست بومی و معماری به موضوع «زیست کودکان در آپارتمان» پرداخت تا بتوان شرایط زندگی را برای آن ها بهتر کرد.
وی بیان کرد: همچنین لازم است قوانین ساخت و ساز و معماری به گونه ای باشد که در روند آپارتمان سازی با در نظر گرفتن فضاهای باز برای بازی کودکان، بخشی از نیاز کودکان به بازی و نشاط را مورد توجه قرار داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.